Cmentarz parafialny. Regulamin Cmentarza



UWAGA!

 

   Jest prośba aby bez koniecznej przyczyny nie wjeżdżać transportem mechanicznym na teren cmentarza ze względu na roślinność zwłaszcza na głównej alejce. Cmentarz jest położony na gruncie piaszczystym, który się rozsuwa i w przyszłości, a nawet teraz widać że będzie ciężko chodzić po piasku. Roślinność tu jest na wagę złota jak na brzegu morza. Nad morzem roślinność jest pod ochroną Państwa. Powinniśmy i my troszczyć się o nasz cmentarz w tym zakresie. Proszę przypominać i nawet upominać wszystkich, którzy naruszają te zasady, jak uczy nasz katechizm, aby potem nie trzeba było żałować skutków zaniedbania. Kiedy ja tego pilnuje to łamią i kradną na cmentarzu zabezpieczenia bramki cmentarnej. Tak niestety jest w naszej parafii. Apeluje do rozsądku i nawrócenia. Kiedyś trzeba będzie się wytłumaczyć przed Bogiem za takie zachowania i nie tylko w wieczności. A o tym niektórzy nie myślą. A to będzie nie uniknione.


 

UWAGA!

Przed rozpoczęciem wszelkich prac związanych z zmienianiem napisów na pomnikach, stawianie, lub zmienianie pomników, zmienianie położenia grobów, przenoszenie pochowanych zmarłych na inne miejsce, i innych prac ziemnych przy grobie należy na początku poinformować o tym ks. Proboszcza /administratora cmentarza parafialnego/, dopiero potem umawiać się z firmą kamieniarską o przeprowadzeniu prac przy grobach.

Aby uniknąć wszelkich nieporozumień należy jeszcze raz powtórzyć!

Na początku zgłaszamy zamiar przeprowadzenie prac ziemnych przy grobie do kancelarii parafialnej, dopiero potem sprowadzamy firmę kamieniarską na cmentarz, - nie odwrotnie.

 

W imieniu parafii dziękuję wszystkim

 

za zachowywanie porządku na cmentarzu.


   Z przykrością stwierdzam, że ze względu na ciągłe mocne uszkadzanie pompy do wody na cmentarzu na razie wody nie będzie można pompować. Może w przyszłości dojrzejemy by tę studnię szanować. 


 

                       Regulamin Cmentarza Parafialnego

Parafii Rzymskokatolickiej

p/w Miłosierdzia Bożego w Józefowie

 

1. Cmentarz jest świętym miejscem grzebania i spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy; jest też miejscem zadumy nad życiem i wiecznością, dlatego Kościół otacza go szczególną troską. Miejscu temu należy się cześć religijna i poszanowanie.

2. Celem zapewnienia należnej czci zmarłym i zachowania powagi miejsca oraz dla zapewnienia porządku i utrzymania właściwego stanu estetycznego powierza się ten cmentarz wraz z jego urządzeniami szczególnej trosce przebywających na jego terenie, zgodnie z postanowieniami niniejszego regulaminu.

3. Na podstawie Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. 2 i art. 45 ust. l Ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 29, poz. 1542 z późn. zm.) w związku z art. 8 ust. 3, art. 23 i art. 24 Konkordatu miedzy Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską z 28 lipca 1993 r. (Dz.U. Nr 51, poz. 318) stanowi się, co następuje: Przepisy niniejszego regulaminu są zgodne z ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych  dnia 31.01.1959 roku, oraz Rozporządzeniem Ministrów Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie urządzenia cmentarzy, prowadzenia ksiąg cmentarnych oraz chowania zmarłych z dnia 20 października 1972 r., wraz z późniejszymi zmianami. Stanowi się, co następuje:

§ 1

Parafialny Cmentarz Grzebalny, zwany dalej Cmentarzem, jest własnością Parafii p/w Miłosierdzia Bożego, ul. Kościelna 7-A, Józefów, 05-254 Kuligów

1. Zarząd nad Cmentarzem sprawuje Proboszcz Parafii.

2. Dokumentację Cmentarza i sprawy związane z pochówkiem prowadzi się w Kancelarii Parafialnej

3. Wszelkie sprawy związane z Cmentarzem załatwiane są w Kancelarii Parafialnej. Kancelaria czynna jest codziennie po Mszy św. wieczornej, oprócz Niedzieli, poniedziałku, uroczystości kościelnych i państwowych.

§ 2

Cmentarz jest otwarty codziennie.

§ 3

1. Podczas liturgii pogrzebowej obowiązuje zakaz otwierania trumny (zob. Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi z dnia 7 grudnia 2001 roku,§ 6 pkt 1).

2. Zarząd Cmentarza troszczy się o utrzymanie czystości i porządku na terenie cmentarza.

3. Obowiązek utrzymania grobu i jego otoczenia w czystości i porządku spoczywa na osobie dysponującej grobem.

4. Posegregowane śmieci i odpady składane są na wyznaczonym miejscu.

5. Zarząd Cmentarza nie ubezpiecza grobów od jakichkolwiek zniszczeń.

6. Obowiązek indywidualnego ubezpieczenia grobu spoczywa na dysponencie grobu.

7. Zarząd Cmentarza nie odpowiada za uszkodzenia grobów, powstałe wskutek klęsk żywiołowych, czynników atmosferycznych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.

8. Przebywanie na cmentarzu w czasie występowania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, jak: wichura, burza, gołoledź, śnieżyca itp. wymaga zachowania szczególnej ostrożności.

9. Cmentarz wyposażony jest w punkt czerpania wody. Woda z ujęć na terenie Cmentarza nie nadaje się do spożycia i może być używana jedynie do podlewania roślin oraz do innych celów gospodarczych.

10. W  związku, że aleje cmentarza są nie utwardzone, występują nierówności, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po cmentarzu.

§ 4

Każdy grób powinien być czytelnie oznakowany, posiadać umieszczoną w widocznym miejscu informację z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej i datą jej zgonu.

Każde miejsce pod grób wcześniej uzyskanie do dyspozycji musi koniecznie być zaznaczone czterema słupkami w celu późniejszego wymurowania grobu.
§ 5

1. Na terenie Cmentarza zakazuje się, bez uprzedniego uzyskania zgody Zarządu Cmentarza, dokonywania jakichkolwiek prac kamieniarskich, ziemnych i budowlanych.

2. Należy uzyskać zgodę Zarządu Cmentarza na następujące czynności na cmentarzu: a). pogrzeb; b). ekshumacja bądź przeniesienie zwłok do innego grobu; c). budowa nowego pomnika, katakumby; d). remont pomnika; e). kładzenie chodnika.

3. Prace budowlane i remontowe na cmentarzu należy wykonywać zgodnie z zezwoleniem, które określa ich zakres.

§ 6

1. Rozpoczęcie prac remontowych i budowlanych można podjąć dopiero po uzgodnieniu ich zakresu i dokładnego terminu z Zarządem Cmentarza.

2. Wymiary nagrobków określają obowiązujące wytyczne. Standardowy nagrobek pojedynczy nie może przekraczać następujących wymiarów: a)szerokość – 120 cm / b) długość – 260 cm / c) wysokość – 180 cm (liczona od poziomu grobowca).

3. Wykonanie prac remontowych i budowlanych nie może zakłócać spokoju i powagi miejsca oraz kolidować z trwającymi ceremoniami pogrzebowymi.

4. Prace remontowe mogą odbywać się wyłącznie w dni powszednie od godziny 8.00 do 17.00, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy i świąt kościelnych.

5. Prace prowadzone w czasie sprzecznym z punktem 3 lub bez zezwolenia Zarządcy uważane są za nielegalne.

6. Prace budowlane i remontowe mogą być wykonywane wyłącznie przez dysponenta grobu albo upoważnione przez niego podmioty gospodarcze na podstawie udzielonego pełnomocnictwa lub umowy.

7. Na grobach można ustawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających granic powierzchni grobu.

8. Wykonawca prac jest zobowiązany do naprawienia wszelkich szkód, powstałych w wyniku wykonywania prac.

9. Zabrania się przygotowywania, mieszania i składowania zaprawy betonowej bezpośrednio na alejkach cmentarnych, bez zabezpieczeń. Materiały sypkie wolno składować wyłącznie na wyłożonych foliach budowlanych (plandekach).

 

Przygotowywanie zapraw murarskich odbywa się tylko w specjalnych pojemnikach.

10. Nadmiar ziemi, gruzu, pochodzący z prac kamieniarsko-budowlanych musi być wywieziony poza teren Cmentarza przez firmę wykonującą roboty.

11. Osoba, która uzyskała zgodę na remont lub rozbiórkę nagrobka, zobowiązana jest wywieźć z cmentarza pozostały gruz. Należy także uporządkować po remoncie teren wokół grobu.

12. Zabrania się wrzucania gruzu i odpadów po robotach kamieniarsko-budowlanych na cmentarzu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie.

§ 7

Na terenie Cmentarza zakazuje się:

1. zakłócania ciszy, porządku i powagi miejsca;

2. zaśmiecania terenu, w tym wysypywania odpadów poza pojemniki do tego przeznaczone;

3. niszczenia nagrobków i urządzeń cmentarnych;

4. ustawiania ławek, płotów itp. utrudniających komunikację i ruch pieszy;

5. sporządzania zabudowy grobu, wykraczającej poza powierzchnię miejsca grobu;

6. przemieszczania nagrobków;

7. przenoszenia, niszczenia lub zabierania z cmentarza wszelkich elementów jego wystroju;

8. przebywania dzieci w wieku przedszkolnym bez opieki rodziców;

9. prowadzenia jakiejkolwiek działalności gospodarczej, zarobkowej i handlowej oraz wszelkich innych czynności naruszających powagę tego miejsca;

10. umieszczania reklam, prowadzenia akwizycji i rozkładania wizytówek;

11. sadzenia drzew i krzewów, wypalania śmieci;

12. wjazdu pojazdami mechanicznymi na cmentarz bez zezwolenia Zarządu Cmentarza;

13. jazdy rowerami i innymi pojazdami jednośladowymi;

16. wprowadzania zwierząt;

14. palenia tytoniu, picia alkoholu i spożywania środków odurzających;

15. przebywania w stanie nietrzeźwym lub budzącym zgorszenie;

16. uprawiania żebractwa.

§ 8

Zarząd Cmentarza pobiera ofiary za:

a. miejsca pod grób, tzw. placowe;

b. przedłużenie okresu użytkowania grobu, tzw. Za korzystanie z zasobów cmentarza;

c. zezwolenie na wykonywanie prac remontowych i budowlanych;

d. korzystanie z cmentarza dla wykonania usług pogrzebowych i cmentarnych;

§ 9

1. Przez wniesienie ofiary za placowe nie nabywa się praw własności opłaconego miejsca, lecz staje się jedynie jego dysponentem na okres 20 lat.

2. Wysokość ofiar za korzystanie z cmentarza ustala Zarząd Cmentarza.

3. Ofiary za placowe wnosi się na okres 20 lat (w roku kalendarzowym, w którym wygasa ważność poprzedniej ofiary).

4. Po tym czasie, bez wezwania, należy wnieść ponownie stosowne ofiary.

5. Ofiary za placowe nie podlegają zwrotowi.

 

6. Osoba podejmująca czynności w zakresie dysponowania grobem winna udokumentować swoje prawo do tego poprzez złożenie niezbędnych dokumentów i oświadczeń.

7. Wszelkie konsekwencje prawne, związane ze złożeniem przez dysponenta nieprawdziwych lub niekompletnych dokumentów oraz decyzjami dysponenta naruszającymi dobra osobiste innych osób, ponosi dysponent.

8. W przypadku braku dysponenta decyzje dotyczące grobu podejmuje Zarząd Cmentarza.

9. Jeżeli po 20 latach dysponent grobu nie dokona dalszego przedłużenia rezerwacji przez złożenie ofiary, Zarząd Cmentarza traktuje to jako rezygnację z dalszego użytkowania grobu.

10. Osobie, która mimo upływu terminu 20 lat nie wniosła ofiary, nie przysługuje roszczenie o przywrócenie posiadania miejsca, oddanego przez Zarząd Cmentarza na grób kogoś innego, pomimo, że grób utrzymywany był w należytym porządku.

11. Po wygaśnięciu ofiary za 20 lat, miejsce grzebalne przechodzi do dyspozycji Zarządu Cmentarza. Zarząd Cmentarza nie ma obowiązku szukania i powiadamiania dysponenta grobu o terminie wygaśnięcia ofiary 20-letniej.

12. W przypadku nieprzedłużenia ofiary na następne 20 lat za miejsce pod grób, o dalszym przeznaczeniu grobu decyduje Zarząd Cmentarza. Może go użyć do pochowania innej osoby.

13. Po wygaśnięciu ofiary 20-letniej dysponent miejsca grzebalnego zobowiązany jest do usunięcia wszelkich elementów budowlanych nagrobka lub grobowca. Jeżeli nie zostaną one usunięte w ciągu 24 miesięcy od dnia wygaśnięcia ofiary, przechodzą do dyspozycji Zarządu Cmentarza bez prawa żądania ich zwrotu lub odszkodowania.

14. W przypadku pochowania w istniejącym grobie kolejnego zmarłego pobiera się ofiarę uzupełniającą do pełnych 20 lat.

15. Przedłużenie umowy na dalsze 20 lat wymaga ponownego uiszczenia ofiary.

16. Opóźnienie we wniesieniu kolejnej ofiary 20-letniej nie może przekroczyć jednego roku.

17. Jeżeli grób murowany jest opuszczonym zawaliskiem i Zarząd nie ma żadnego kontaktu z rodziną, można go użyć do ponownych pochówków. Szczątki osób zmarłych z takiego grobu są składane do nowo wybudowanego grobowca.

§ 10

1. Do dysponowania wolnym miejscem w grobie uprawnieni są członkowie rodziny zmarłego spoczywającego w tym grobie według podanej kolejności: a). pozostały(a) małżonek(ka); b). krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.); c). krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.); d). krewni boczni do 3 stopnia pokrewieństwa; e). powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.

2. Z wyżej wymienionych osób według podanej kolejności ustala się tylko jedną osobę, która będzie dysponować prawem do grobu.

3. Posiadanie prawa, o którym mowa w ust. 1, nie upoważnia do odstępowania miejsca osobom innym niż wymienionym w tym ustępie.

4. Prawo do grobu nie podlega przekazaniu na rzecz innych osób z pominięciem kolejności wymienionej w ust. 1.

5. Prawo do grobu nie podlega przepisom o dziedziczeniu.

 

6. Każda zmiana dysponenta grobu lub miejsca zarezerwowanego winna być uzgodniona w kancelarii parafialnej i potwierdzona na piśmie.

7. Dysponentem nowo wybudowanego grobu jest osoba, która złożyła ofiarę za placowe.

§ 11

1. W sprawie dochowania do istniejącego grobu, decyzję podejmuje Zarząd Cmentarza lub upoważniona przez niego osoba.

2. Wniesienie ofiary 20-letniej za grób przez osobę niewymienioną w § 11 ust. 1 nie uprawnia do pochowania w nim zwłok tej osoby lub innej, przez tę osobę wskazaną.

§ 12

1. W przypadku zrzeczenia się praw do grobu lub placu Zarząd Cmentarza podejmuje decyzję o dalszym przeznaczeniu grobu lub placu.

§ 13

1. Ekshumacja zwłok i szczątków może być dokonana: a). na umotywowaną prośbę osób uprawnionych do pochowania zwłok – za zezwoleniem inspektora sanitarnego zgodnie z obowiązującymi zasadami; b). na zarządzenie prokuratora lub sądu;

2. Miejsce po ekshumacji pozostaje do dyspozycji Zarządu Cmentarza bez zwrotu ofiary 20-letniej.

§ 14

Ewentualne skargi i wnioski można również kierować do Zarządcy Cmentarza, którym jest Proboszcz Parafii.

§ 15

Cennik cmentarza Parafii p/w Miłosierdzia Bożego w Józefowie. Dzierżawa miejsca dla Parafian:

· Grób pojedynczy murowany 2 x w głąb – 1440 zł /miesięcznie 120 zł./· Grób podwójny murowany 2 x w głąb – 2880 zł · Grób pojedynczy ziemny – 960 zł. Grób ziemny po upływie 20-lat na życzenie dysponenta grobu może być murowany i zaliczony do grobów murowanych z udokumentowaniem tych spraw w Kancelarii Parafialnej w Józefowie.

Postawienie, lub zmiana nagrobka – 100 zł.

 

Na świecie wszystko z czasem ulega zmianie. W razie zmiany cennika cmentarnego, lub regulaminu cmentarnego w Józefowie zostanie to niezwłocznie podane w ogłoszeniach parafialnych w kościele i na stronie parafialnej w Internecie.

 

Do zapoznania się z Regulaminem Cmentarza w Józefowie zobowiązani są dysponenci grobów, korzystających z cmentarza i parafian mających zamiar nabycia miejsca na Parafialnym Cmentarzu Parafii p/w Miłosierdzia Bożego w Józefowie.

 

 

                                                   Zarząd Cmentarza Parafialnego.

                                                                     

 

 ***

 

 

Przedłużenie mowy o dyspozycji grobu.

 

Parafia p/w Miłosierdzia Bożego w Jozefowie,

ul. Kościelna 7-A, 05-254 Kuligów.

 

OŚWIADCZENIE

1. Ja, niżej podpisany(a)…………………………………………

zamieszkały(a)………………………………………………………

Tel: ……………………………………

1. Ja, niżej podpisany(a)………………………………………………………….

zamieszkały(a)………………………………………………………

Tel: ……………………………………

Uprzedzony(a), że w przypadku podania niezgodnych z prawdą faktów, poniosę wszelkie prawne konsekwencje tego czynu. Oświadczam, co następuje:

Jestem dysponentem grobu na Cmentarzu Parafialnym w Józefowie, w którym są pochowani: 1……………………………………………………………………… stopień pokrewieństwa……………………………………………… 2………………………………………………………………………stopień pokrewieństwa……………………………………………… 3………………………………………………………………………stopień pokrewieństwa……………………………………………

4………………………………………………………………………stopień pokrewieństwa………………………………………………

5………………………………………………………………………

stopień pokrewieństwa………….…………………………………

 

W dalszej kolejności, mogą być pochowane osoby zgodnie z przepisami prawa cmentarnego. Wszelkie sprawy sporne będą załatwiane w gronie rodzinnym, z wyłączeniem kancelarii w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Józefowie, oraz osoby ks. Proboszcza.

Prawo do grobu mają osoby o których mowa w art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. z późniejszymi zmianami ( Dz. Ust. Nr 23 z 2000 roku).

Oświadczam, że zapoznałem(am) się z regulaminem cmentarza.

Zobowiązuje się do w razie zmiany swojego nr. tel. niezwłocznie podać nowy numer do Kancelarii Parafialnej w Józefowie.

 

Kancelaria Parafii p/w Miłosierdzia Bożego w Józefowie przedłuża umowę na grób na cmentarzu parafialnym w Józefowie na kolejne 20-lat.

Ilość kondygnacji…………, Sektor……. Rząd…….. grób………

 

Józefów, dnia……………………………………

 

1. Podpis dysponenta grobu …………………………………………

 

2. Podpis dysponenta grobu ………………………………………

 

Podpis kancelarii parafialnej ……………………………………

 

 

***

 

 

Umowa o grób ziemny.

 

Parafia p/w Miłosierdzia Bożego w Jozefowie,

ul. Kościelna 7-A, 05-254 Kuligów.

 

Józefów, dnia………………………………..….20….…r.

 

UMOWA O MIEJSCE NA CMENTARZU PARAFIALNYM W JÓZEFOWIE Umowa pomiędzy Kancelarią Parafii p/w Miłosierdzia Bożego, a Panem/Panią…………………………………………………………zam……………………………………………………………………………….Tel:...............................................................  i 

Panem/Panią…………………………………………………………zam…………………………………………………………………

Tel:............................................................... 

Kancelaria Parafii p/w/ Miłosierdzia Bożego przydziela na Cmentarzu Parafialnym w Józefowie plac pod grób pojedynczy – grób ziemny.

Ilość kondygnacji………, Sektor……. Rząd…….. grób………

W grobie tym ma być pochowany/a +……………………………………………..................................

 

zmarł dnia…………………………………………………………

Prawo do grobu mają osoby o których mowa w art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. z późniejszymi zmianami ( Dz. Ust. Nr 23 z 2000 roku). Wszelkie sprawy sporne będą załatwiane w gronie rodzinnym z wyłączeniem Kancelarii Parafialnej oraz osoby księdza Proboszcza. Zaznacza się, że wykonanie wszelkich prac związanych z w/w grobem ( m.in. pomniki, chodniki, ławki, elementy wolnostojące) wymaga uprzedniego uzyskania zgody Kancelarii Parafii Miłosierdzia Bożego w Józefowie. Jednocześnie informujemy, że zabronione jest nasadzanie na terenie cmentarza wszelkiej roślinności. Do uzyskania zgody na postawienie, lub zmiany pomnika wymagane jest wcześniejsze przedstawienie w Kancelarii Parafialnej projektu ( z zaznaczeniem wymiarów poziomych i pionowych, nie przekraczającymi wymiarów grobu). Po akceptacji projektu i wniesieniu opłaty, możliwe jest wydanie przez Kancelarię Parafialną zgody na postawienie, lub zmiany pomnika z zastrzeżeniem, że nie mogą być uszkodzone inne groby, ani ich otoczenie. Po upływie dwudziestu lat obowiązuje opłata za korzystanie z terenu substancji cmentarza ( KTSC ). Oświadczam, że zapoznałem(am) się z regulaminem cmentarza.

Zobowiązuje się do w razie zmiany swojego nr. tel. niezwłocznie podać nowy numer do Kancelarii Parafialnej w Józefowie.

 

1. Podpis dysponenta grobu ………………………………………

 

2. Podpis dysponenta grobu ………………………………………

 

Podpis kancelarii parafialnej ………………………………………

 

 

 

***

 

Umowa o grób pojedynczy murowany.

 

Parafia p/w Miłosierdzia Bożego w Jozefowie,

ul. Kościelna 7-A, 05-254 Kuligów.

 

Józefów, dnia………………………………..….20….…r.

 

UMOWA O MIEJSCE NA CMENTARZU PARAFIALNYM W JÓZEFOWIE Umowa pomiędzy Kancelarią Parafii p/w Miłosierdzia Bożego, a Panem/Panią…………………………………………………………zam……………………………………………………………………………….Tel:...............................................................  i 

Panem/Panią…………………………………………………………zam…………………………………………….............……………

Tel:............................................................... 

Kancelaria Parafii p/w/ Miłosierdzia Bożego przydziela na Cmentarzu Parafialnym w Józefowie plac pod grób pojedynczy murowany.

Ilość kondygnacji…………, Sektor……. Rząd…….. grób………

W grobie tym ma być pochowany(a) +………………………......................................…………………

 

zmarł dnia………………………………………………………..

Prawo do grobu mają osoby o których mowa w art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. z późniejszymi zmianami ( Dz. Ust. Nr 23 z 2000 roku). Wszelkie sprawy sporne będą załatwiane w gronie rodzinnym z wyłączeniem Kancelarii Parafialnej oraz osoby księdza Proboszcza. Zaznacza się, że wykonanie wszelkich prac związanych z w/w grobem ( m.in. pomniki, chodniki, ławki, elementy wolnostojące) wymaga uprzedniego uzyskania zgody Kancelarii Parafii Miłosierdzia Bożego w Józefowie. Jednocześnie informujemy, że zabronione jest nasadzanie na terenie cmentarza wszelkiej roślinności. Do uzyskania zgody na postawienie, lub zmiany pomnika wymagane jest wcześniejsze przedstawienie w Kancelarii Parafialnej projektu ( z zaznaczeniem wymiarów poziomych i pionowych, nie przekraczającymi wymiarów grobu). Po akceptacji projektu i wniesieniu opłaty, możliwe jest wydanie przez Kancelarię Parafialną zgody na postawienie, lub zmiany pomnika z zastrzeżeniem, że nie mogą być uszkodzone inne groby, ani ich otoczenie. Po upływie dwudziestu lat obowiązuje opłata za korzystanie z terenu substancji cmentarza ( KTSC ). Oświadczam, że zapoznałem(am) się z regulaminem cmentarza.

Zobowiązuje się do w razie zmiany swojego nr. tel. niezwłocznie podać nowy numer do Kancelarii Parafialnej w Józefowie.

 

1. Podpis dysponenta grobu ……………………………………………………

 

2. Podpis dysponenta grobu ……………………………………………………

 

Podpis kancelarii parafialnej ……………………………………………………

 

 

 

***

 

 

Umowa o grób podwójny murowany.

 

Parafia p/w Miłosierdzia Bożego w Jozefowie,

ul. Kościelna 7-A, 05-254 Kuligów.

 

Józefów, dnia………………………………..….20….…r.

 

UMOWA O MIEJSCE NA CMENTARZU PARAFIALNYM W JÓZEFOWIE Umowa pomiędzy Kancelarią Parafii p/w Miłosierdzia Bożego, a Panem/Panią…………………………………………………………zam…………………………………………………………………Tel:...............................................................  i 

Panem/Panią…………………………………………………………zam…………………………………………………………………

Tel:............................................................... 

Kancelaria Parafii p/w/ Miłosierdzia Bożego przydziela na Cmentarzu Parafialnym w Józefowie plac pod grób podwójny murowany.

Ilość kondygnacji…………, Sektor……. Rząd…….. grób………

W grobie tym ma być pochowany/a +…………….....................................………………………………

 

zmarł dnia…………………………………………………………..

 

Prawo do grobu mają osoby o których mowa w art. 10 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 r. z późniejszymi zmianami ( Dz. Ust. Nr 23 z 2000 roku). Wszelkie sprawy sporne będą załatwiane w gronie rodzinnym z wyłączeniem Kancelarii Parafialnej oraz osoby księdza Proboszcza. Zaznacza się, że wykonanie wszelkich prac związanych z w/w grobem ( m.in. pomniki, chodniki, ławki, elementy wolnostojące) wymaga uprzedniego uzyskania zgody Kancelarii Parafii Miłosierdzia Bożego w Józefowie. Jednocześnie informujemy, że zabronione jest nasadzanie na terenie cmentarza wszelkiej roślinności. Do uzyskania zgody na postawienie, lub zmiany pomnika wymagane jest wcześniejsze przedstawienie w Kancelarii Parafialnej projektu ( z zaznaczeniem wymiarów poziomych i pionowych, nie przekraczającymi wymiarów grobu). Po akceptacji projektu i wniesieniu opłaty, możliwe jest wydanie przez Kancelarię Parafialną zgody na postawienie, lub zmiany pomnika z zastrzeżeniem, że nie mogą być uszkodzone inne groby, ani ich otoczenie. Po upływie dwudziestu lat obowiązuje opłata za korzystanie z terenu substancji cmentarza ( KTSC ). Oświadczam, że zapoznałem(am) się z regulaminem cmentarza.

Zobowiązuje się do w razie zmiany swojego nr. tel. niezwłocznie podać nowy numer do Kancelarii Parafialnej w Józefowie.

 

1. Podpis dysponenta grobu ………………………………………

 

2. Podpis dysponenta grobu ………………………………………

 

Podpis kancelarii parafialnej ……………………………………

 

 

 

Zarząd Cmentarza Parafialnego.

 


Wieczny odpoczynek racz im dać Panie,

a światłość wiekuista niechaj im świeci.

 

 

Katechizm Kościoła Katolickiego o modlitwie za zmarłych:

"»Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu« (2 Mch 12,45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych: »Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli i ofiarujmy za nich nasze modlitwy«" (nr 1032).

Odpust zupełny za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać pod zwykłymi warunkami - spowiedź, Komunia Święta, wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, odmówienie Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca oraz dowolnej modlitwy w intencji Ojca Świętego: od  uroczystości Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym pobożnie nawiedzając kościół, od 1 do 8 listopada odwiedzając pobożnie cmentarz i modląc się za zmarłych.